Çam Balı

Çam Balı; Ege ve Akdeniz bölgelerinde, özellikle Muğla ilimizdeki el değmemis ulu çam ormanlarımızın balıdır. Çam balının en büyük özelliği kıvamı bozulmadan veya donmadan yıllarca saklanabilmesidir. Rengi çiçek ballarının çoğundan daha koyudur. Çam balı dayanıklılığı ve antiseptik özelligi ile tıpta ve gıda sektöründe çeşitli ürünlerde doğal katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. En gözde çam balı Marmaris çam balı olarak bilinmektedir.

Çam Balı

Çam Balı, çiçek balından farklıdır. Bal arıları çiçek balını, çiçekteki nektarı olgunlaştırarak elde ederler. Marmaris çam balı ise Güney Ege ve Batı Akdeniz'de özellikle Marmaris'te yoğun yetişen kızılçam üzerinde yaşayan Basra böceğine ihtiyaç vardır. Basra böceği (Marchalina hellenica) kızılçamın özsuyunu emerek beslenir, artan özsuyunu da tatlı bir madde halinde ağacın üstüne bırakır. Mineral ve antioksidan bakımından çok zengin olan bu salgı bal arısı tarafından olgunlaştırılarak çam balına dönüştürülür.

Marmaris Çam Balı

Kıvamı bozulmadan veya donmadan yıllarca saklanabilir. Rengi çiçek ballarına göre daha koyudur. Glikoz ve früktoz içeriği çiçek ballarına göre daha düşüktür. Daha az tatlıdır ve boğazda yakıcı bir his bırakmaz. Çiçek balına göre 10 kat daha fazla miktarda enzim, aminoasit, mineral ve antioksidan içerir. Özellikle Marmaris Çam Balı içeriğinde de yüksek miktarda Pinocembrin pinobaxin, chrisin ve galagin gibi güçlü antioksidanlar mevcuttur. Bunlardan pinocembrin, yalnızca çam balında bulunan bir antioksidandır. Çok miktarda faydalı hif ve spor içerir, bu hifler özellikle Türkiye ile Yunanistan’ın dışında hiçbir ülkenin orman balında bulunmayan özelliktedir.
Dünya çam balının yaklaşık %90’ı Türkiye’de, Türkiye’deki çam balının ise yaklaşık %80’i Muğla'da özellikle Marmaris'te üretilmektedir. Marmaris Çam Balının besin değerleri şöyledir: 100 gr çam balında; 288 kalori bulunur. Potasyum ihtiyacının 5 m/g’ si, Demir ihtiyacının 0,4 m/g’ si su ihtiyacının 23 gramı sodyum ihtiyacının 11 m/g'si Protein ihtiyacının 0,4 m/g'sini karşılamaktadır.

Marmaris Çam Balının Faydaları Nelerdir?

- Saçları besler ve saç köklerinin güçlenmesine katkıda bulunur. Yorgunluk ve halsizliğe çok iyi gelir. Yüksek tansiyonun düşürülmesi için kullanılır. Sindirim sisteminin ve florasının sağlıklı kalmasını destekler. Hassas mideler dahi rahatça sindirebilir. Hazımsızlık yapmaz. Mideyi tedavi edici bir yapıya sahiptir. Helico bakterilere karşı etkilidir. Koruyucu ve önleyici etkisiyle tam bir mide dostudur. Yaraları Tedavi Eder. Asidik olması nem barındırmaması hidrojen peroksit açısından zengin olması; bakterilere karşı çok etkili bir antiseptik olmasını sağlar. Yoğun şifalı içeriği ile yarayı kapatan kolajen lif dokuların hızlıca oluşmasını sağlar. Yara çevresinde kabarıklık şişlik ve kızarıklıkları azaltan antienflamatuar etkiye sahiptir. Nezle, öksürük ve boğaz iltihaplarına iyi gelir. Kalp ritim düzensizliğini giderir. Kansızlığa iyi gelir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Anemiyi giderir. Damar tıkanıklığında çok etkilidir.  Alerjik reaksiyonları önler ve alerji oluşumunun önüne geçer. İshali düzeltir, kabızlığa iyi gelir vücut dengesini sağlar. Ağrıları ve sızıların kesilmesini önleyen doğal bir ağrı kesici etkisi vardır. Çam balı ılık bir su ile karıştırılarak içilmesi halinde kilo vermede kullanılır. Kuru Göz Sendromuna, gözlerdeki kaşıntıya ve bulanıklığa iyi gelmektedir. Çocukların zeka gelişimine oldukça olumlu katkıda bulunur. Doğal diş macunudur. Alaca hastalığına bitkisel çözüm şifasıdır. Romatizmaya iyi gelir.

Çam Balı Nasıl Tüketilir?

Çam Balı genel olarak kahvaltılarda ekmek üzerine metal olmayan bir kaşıkla sürerek yiyebilirsiniz. Çam Balını ılık su içerisine karıştırarak tüketilmesi, mide rahatsızlıklarına, astıma, bronşite iyi gelir ve açlık duygusunu önler.

Çam Balı ile Göz Bakımı Tarifi

1 tatlı kaşığı balı alarak, 1 tatlı kaşığı sıcak-ılık su içerisinde eritin. Losyon kıvamına gelene kadar bekleyin. Soğutarak gözlerinizin üzerine uygulayın. Yarım saat bekletin ve durulayın.

Çam Balının Zararları (Yan Etkileri) Nelerdir?

Tüm ballarda olduğu gibi Çam Balının da 1 yaşından küçük bebeklerde kullanılması kesinlikle tehlikelidir. Botulizm sporları içerebilen bal, henüz sindirim sistemi gelişmemiş bebeklerde zehirlenmeye sebep olabilir. 1 yaşından sonra sakınca ortadan kalkmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.