Çam Balı

Çam Balı; Ege ve Akdeniz bölgelerinde, özellikle Muğla ilimizdeki el değmemis ulu çam ormanlarımızın balıdır. Çam balının en büyük özelliği kıvamı bozulmadan veya donmadan yıllarca saklanabilmesidir. Rengi çiçek ballarının çoğundan daha koyudur. Çam balı dayanıklılığı ve antiseptik özelligi ile tıpta ve gıda sektöründe çeşitli ürünlerde doğal katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. En gözde çam balı Marmaris çam balı olarak bilinmektedir.

Sırala
Görünüm:
1 2
Toplam 18 ürün görüntüleniyor.
1 2

Çam Balı

Çam Balı, çiçek balından farklıdır. Bal arıları çiçek balını, çiçekteki nektarı olgunlaştırarak elde ederler. Marmaris çam balı ise Güney Ege ve Batı Akdeniz'de özellikle Marmaris'te yoğun yetişen kızılçam üzerinde yaşayan Basra böceğine ihtiyaç vardır. Basra böceği (Marchalina hellenica) kızılçamın özsuyunu emerek beslenir, artan özsuyunu da tatlı bir madde halinde ağacın üstüne bırakır. Mineral ve antioksidan bakımından çok zengin olan bu salgı bal arısı tarafından olgunlaştırılarak çam balına dönüştürülür.

Marmaris Çam Balı

Kıvamı bozulmadan veya donmadan yıllarca saklanabilir. Rengi çiçek ballarına göre daha koyudur. Glikoz ve früktoz içeriği çiçek ballarına göre daha düşüktür. Daha az tatlıdır ve boğazda yakıcı bir his bırakmaz. Çiçek balına göre 10 kat daha fazla miktarda enzim, aminoasit, mineral ve antioksidan içerir. Özellikle Marmaris Çam Balı içeriğinde de yüksek miktarda Pinocembrin pinobaxin, chrisin ve galagin gibi güçlü antioksidanlar mevcuttur. Bunlardan pinocembrin, yalnızca çam balında bulunan bir antioksidandır. Çok miktarda faydalı hif ve spor içerir, bu hifler özellikle Türkiye ile Yunanistan’ın dışında hiçbir ülkenin orman balında bulunmayan özelliktedir.
Dünya çam balının yaklaşık %90’ı Türkiye’de, Türkiye’deki çam balının ise yaklaşık %80’i Muğla'da özellikle Marmaris'te üretilmektedir. 

Çam Balı Nasıl Tüketilir?

Çam Balı genel olarak kahvaltılarda ekmek üzerine metal olmayan bir kaşıkla sürerek yiyebilirsiniz.

Verified by Visa Master SecureCODE Rapid SSL Chip & Pin
World Axess Maximum Bonus Advantage Paraf Visa Master Card PayPal
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.