Keçiboynuzu Balı

Keçiboynuzu balı, yoğunlukla keçiboynuzu ağaçlarının çiçeklerinden toplandığından monoflora keçiboynuzu balıdır. En gözde keçiboynuzu balı Marmaris keçiboynuzu balı olarak bilinmektedir.

Keçiboynuzu Balı

Keçiboynuzu balı;  Türkiye’de yaygın olarak Erdemli, Mersin ve Marmaris arasında kültüre alınmadan, tarımsal ilaç kullanmadan, tarıma elverişsiz kıraç, kayalık, kuru topraklarda kendi halinde, doğal koşullarda yetişir. Bu şekilde yetişen keçiboynuzu ağacının meyvesi de doğal olarak doğal ve organiktir. Meyvesi ağacın ismiyle kısaca keçiboynuzu olarak veya harnup olarak bilinir. Bazı yörelerde harup, boynuz, buynuz olarak da anılır. Keçiboynuzu Haziran ayından itibaren olgunlaşmaya başlar ve Eylül gibi hasat olgunluğuna ulaşır. İlk başlarda yeşildir, olgunlaştıkça suyunu kaybeder ve kahverengileşir. Yeme olgunluğunda kuru, gevrek ve koyu kahverengidir.

Keçiboynuzu Balının Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu balı; ülkemizin genelinde yetişen keçiboynuzu ağacının insan sağlığına mükemmel faydaları vardır. Kalsiyum bakımından çok zengindir, E vitamini sayesinde öksürüğe, gribe, kemik erimesine ve kansızlığa iyi gelir. Balgam söktürür, bronşları açar, nefes darlığında oldukça etkilidir. Sigara tiryakilerine mükemmel fayda sağlar. Yüksek vitaminler ve minareler içerdiğinden diş ve diş etleri üzerinde olumlu etkileri vardır, kalbe faydalıdır, çarpıntıyı önler, insan vücuduna giren radyasyonu dışarı atar. Doğal bir dopingtir.

Keçiboynuzu Balı Nasıl Tüketilir?

Keçiboynuzu Balı genel olarak kahvaltılarda ekmek üzerine metal olmayan bir kaşıkla sürerek yiyebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.