Hayıt Balı

Hayıt balı, ilk hasat edildiğinde gayet berrak ve çok hafif kırmızıya çalan sarı renklidir. Ancak, zaman geçtikçe rengi, koyulaşmakta altı ay sonra siyaha yakin koyu kırmızı bir renk almaktadır. En gözde hayıt balı Marmaris hayıt balı olarak bilinmektedir.

Görünüm:

Hayıt Balı

Hayıt balı;  Akdeniz ikliminde yetişen bir bitkidir. Yaprakları, parmakları açık bir ele benzediğinden halk arasında “beş parmak otu” da denen hayıt, Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açar. Mor ve beyaz çiçekleri her dalda beser filiz etrafında kümelenmiştir. 

Hayıt Balının Faydaları Nelerdir?

Hayıt balı araştırmaları, balın kansere karşı doğal bir koruyucu olduğunu, özellikle koyu renkli ballarda anti kanserojen özelliklerin daha fazla bulunduğunu ortaya koymuştur. Hayıt balı, bu bakımdan da dikkatle incelenmesi gereken bir baldır. Bu bitkinin balı, hoş kokulu, nispeten geç kristalize olan, son derece kaliteli bir baldır. Yuttuktan sonra damakta hayıt bitkisinin özelliği olan hafif buruk bir tat bırakır. Unutulmaması gereken bir husus var; bal bir gıdadır, ilaç değil, şifadır. Devamlı tüketiliğinde vücut direncini artırır, hastalıklara karşı korur.

Hayıt Balı Nasıl Tüketilir?

Hayıt Balı genel olarak kahvaltılarda ekmek üzerine metal olmayan bir kaşıkla sürerek yiyebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.