Kestane Balı

Kestane balı, çiçek balına göre daha koyu renkli ve çiçek balının 2 katı fazla demir içiyor. Bal arılarının yaz mevsiminin başlamasıyla sadece kestane ağacının çiçeklerinden elde ettikleri bala kestane balı denir. Yani elde ediliş anlamında kestane balını diğer ballardan ayıran en önemli özelliği arıların sadece kestane çiçeğinden beslenmesidir. En gözde kestane balı Marmaris kestane balı olarak bilinmektedir.

Görünüm:

Kestane Balı

Kestane balı özellik bakımından daha koyu kıvamda, koyu kahve renginde, biraz acı, keskin bir tadı olan aynı zamanda kestanenin tadını ve kokusunu da içeren lezzete sahiptir. Çiçek balından daha koyu renktedir ve çiçek balına oranla 2 kat daha fazla demir ve 4 kat fazla kalsiyum içerir. Ayrıca kestane balı mikrop öldürücü özelliği ile de tanınır.

Kestane Balının Faydaları Nelerdir?

Kestane balı Aatım, bronşit, nefes darlığı ve öksürüğe karşı doğal bir antibiyotik olduğu için etkilidir. Antioksidan bakımından çok zengindir. Kansere karşı kalkan görevindedir. Ağız yaralarına, aft çıkmasına karşı faydalıdır. Kestane balı vücuda güç, kuvvet, zindelik vererek halsizliği, yorgunluğu giderir. Vücudun herhangi bir bölgesindeki ağrı ve sancıları giderdiği iddia edilir. Kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi vardır. Bu sayede kan akışını sağlar, tıkanıklıkları, pıhtılaşmayı ve damar sertliğini engeller. Kabızlığa karşı iyi geldiği bilinir. Ayrıca iştah açıcı ve kan şekerini artırıcı özelliğe sahiptir.

Kestane Balı Nasıl Tüketilir?

Kestane Balı genel olarak kahvaltılarda ekmek üzerine metal olmayan bir kaşıkla sürerek yiyebilirsiniz. Kestane balık çok güçlü ve etkili bir bal olması nedeniyle günde 1 – 2 kaşıktan fazla tüketilmesi önerilmez. Fazla tüketilirse baş dönmesi yapabilir. Bunu haricinde alerjik hastalığı olan kişilerin de daha dikkatli tüketmesi gerekir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.