Okaliptüs Balı

Okaliptüs balı, Prof Dr. Kadriye Sorkun'un "Türkiye'nin nektarlı bitkileri, polenleri ve balları" isimli çalışmasında Polen ve Nektar verimi "Çok fazla", "Probolisi kıymetli bir bal çeşididir" şeklinde yazmaktadır. Ayrıca Mayıs-Temmuz ayları arasında çiçeklenmekte, Akdeniz bölgesinde yaygın olarak görülmektedir. En gözde okaliptüs balı Marmaris okaliptüs balı olarak bilinmektedir.

Okaliptüs Balı

Okaliptus balı soğuk algınlığına ve astım hastalarına faydalıdır. Okaliptus balını sporcularda nefes açmak için kullanılır. Okaliptüs balı antiseptik özelliğinin yanı sıra iyileşmeyen yaralar, ülser, yanık, kesik, sıyrık ve yaralar içinde tedaviye yardımcı olarak kullanılır.

Okaliptüs Balının Faydaları Nelerdir?

Akciğer rahatsızlıklarına iyi geldiği bilindiğinden özellikle sigara içenlere okaliptüs balı tavsiye edilir. Böcek ısırıkları ve sokmaları üzerinde de etkilidir. Genellikle burkulan bağlar ve tendonlar, sert kaslar, ağrıları, fibrozis ve hatta sinir ağrısı, romatizma, lumbago hastalıklarında tedaviye yardımcı olarak önerilir. Analjezik ve anti inflamatuar olan Okaliptüs balını kas ve eklem ağrılarını dindirmek için dairesel hareketlerle cilt yüzeyinize masaj yaparak kullanabilirsiniz. Cilt güzelliğinize de yardımcıdır. Okaliptus balı doğal C vitamini, potasyum ve kalsiyum deposudur. Katarakt ancak ameliyat ile düzelebilen bir göz rahatsızlığıdır. Okaliptus balı kataraktı tedavi etmez ancak ilerlemesini durdurmaya yardımcı olabilir.

Okaliptüs Balı Nasıl Tüketilir?

Okaliptüs Balı genel olarak kahvaltılarda ekmek üzerine metal olmayan bir kaşıkla sürerek yiyebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.